Виладжиите с реален риск за живота през лятото
Статистиката на спешните центрове недвусмислено показва, че лятото е сезонът на травмите, възникнали в резултат на работа по дворовете на вилите. Поради неопитност или просто, поради лошо стечение на обстоятелствата, трудовият ентусиазъм на гражданите, отишли на вилите си крие реална опасност.
Най-чести са паданията от стълби, следвани от инциденти при работа с резачки и други градински инструменти. Настъпването на греблото, нещо така забавно гледано на филм, може да се превърне в голям проблем на живо, тъй като може да се получат много и различни травми.
Какво може да се направи:
- бъдете внимателни и не бързайте, когато работите с инструменти;
- гледайте къде стъпвате;
- не се катерете, ако не сте напълно уверени, че мястото и физическото ви състояние го позволяват;
- когато се качвате на стълба винаги осигурявайте втори човек да я придържа;
- не ползвайте инструменти, които изискват повече физическа сила, отколкото имате в запас;
- не ползвайте инструменти, за които не знаете как работят;
- когато режете с бензинова или електрическа резачка осигурете втори човек до вас за физическа помощ при нужда;
- дейности като рязане на големи дървета, например, изискват познаване на специфични техники и не са във възможностите на всеки. За такива неща ви препоръчваме да потърсите специалист;
- ремонтът на покрив е много специфична дейност с голям риск за живота, затова ви препоръчваме да потърсите компетентно лице.
Пример от живота:
52 годишният Стефан Стефанов, мотокарист от София има вила в местност край града, където на 13 юни е сам. Решава да отреже клон от дърво, качва се на стълбата с моторната резачка, но губи контрол върху машината, която пада включена върху ръката му. От удара и болката Стефан губи концентрация и пада от стълбата на земята. Започва да вика, но тъй като е делничен ден, вилната зона е празна. След половин час, вече останал без сили и със сериозна кръвозагуба, той вижда в далечината човешки силует. Човекът чува, че радиото в дома работи и се приближава привлечен от звука. Така намира Стефан под дървото.
През следващите няколко месеца Стефан преживява 2 сложни операции, последвани от дълга физиотерапия. Преди години по настояване на своя работодател той е направил застраховка живот и злополука, по която получава солидна сума като компенсация за получената травма. Освен за лекарства и болничен престой, той получава компенсация за нарушена работоспособност и успява да излезе в неплатен отпуск. След 9 месеца Стефан успешно се връща на работа на същата позиция в склада и до този момент продължава да работи във фирмата.
В живота се случва всичко, включително много неприятни неща. Не оставяйте нещата в ръцете на съдбата, играйте на сигурно и се застраховайте! Всички големи застрахователни компании предлагат богат избор от застраховки „Злополука“ и застраховки „Живот“. Възможни са следните покрития:
- Основно покритие: смърт, трайна и временна загуба на трудоспособност в резултат на злополука
- Допълнителни покрития:
- временна загуба на трудоспособност, в резултат на акутно заболяване;
- медицински разходи за болнично и амбулаторно лечение в резултат на злополука- тук се покриват разходи за прегледи, изследвания и медикаменти;
- медицински разходи за болнично и амбулаторно лечение в резултат на акутно заболяване.
Оставете коментар
Искате да се присъедините към дискусията?Напишете нещо!